Oliwa z oliwek staje się coraz bardziej popularnym dodatkiem do wielu potraw. Dzięki zawartości cennych składników znajduje zastosowanie także w kosmetyce . Drzewo oliwkowe rośnie w basenie Morza Śródziemnego, na nim rodzą się owoce, czyli oliwki- smak ich powinien znać każdy z nas.

To właśnie z tych owoców produkuje się słynną oliwę z oliwek. Można te owoce także spożywać na surowo lub zakonserwowane na słono, czy nawet nadziewane papryką albo czosnkiem. Dostarczają organizmowi mnóstwo składników odżywczych. Jeśli zależy nam na zdrowym odżywianiu to właśnie powinniśmy zainteresować się tymi surowcami. Drzewo oliwkowe dożywa nawet 2000 lat, kwitnie przez cały rok. Owoce zbiera się jesienią, oliwki wraz z pestkami miażdży się i wytłacza z nich sok. Następnie odwirowuje się wodę, filtruje i w ten sposób powstaje czysty olej.

OliwaJasna, słomkowa oliwa w smaku jest delikatniejsza niż zielona. Kolor oliwy, a nawet smak zależą od terminu zbioru owoców oraz ich odmiany. Oliwa z oliwek składa się w 72% z kwasu oleinowego, który jest tłuszczem jednonienasyconym. Chroni przed wieloma chorobami układu krążenia, w tym miażdżycy i choroby wieńcowej. Oliwa z oliwek stosowana jest przede wszystkim w kuchni. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów oliwy, a którą wybrać zaraz podpowiemy.

Pierwszym rodzajem jest oliwa extra virgin https://advancedfood.pl/oliwa-z-oliwek – jest to produkt wysokiej jakości, uzyskuje się ją z pierwszego tłoczenia na zimno, jest to tłuszcz całkowicie naturalny, bez sztucznych dodatków, o zielonkawej barwie. Stosuje się ją w celach zdrowotnych, zaleca się spożywanie na surowo, ale nadaje się także jako dodatek do sałatek. Poziom kwasowości wynosi wynosi maksymalnie 0,08%. Jest bardzo popularna więc nie trudno o jej dostępność, gdyż można ją dostać praktycznie w każdym sklepie.

Kolejnym rodzajem oliwy z oliwek jest virgin – ją także uzyskuje się z pierwszego tłoczenia, z tym, że poziom jej kwasowości wynosi powyżej 0,08%, ale nie więcej niż 2%. Z jej dostępnością jest już problem, gdyż rzadko można dostać ją w polskich sklepach. Świetnie sprawdza się do smażenia, gotowania oraz jako dodatek do sałatek. Innym rodzajem jest oliwa lampante – ten olej poddaje się ogrzewaniu, w wyniku czego traci ona smak i zapach, a następnie miesza się ją razem z oliwą virgin lub extra virgin. Ostatnim rodzajem oliwy jest ta z wytłoczyn oliwnych- jest to olej najniższej jakości. Do pozostałości z procesu tłoczenia dodaje się rozpuszczalniki chemiczne, przez co w produkcie zostaje niewiele samej oliwy. Poddaje się ją procesowi rafinacji, by mogła być zdatna do picia.

Oliwa z oliwek posiada cenne dla zdrowia właściwości, a dodatkowo jest smaczna i aromatyczna. Jest produktem roślinnym, a więc nie ma w niej cholesterolu. Kwasy jedno- i wielonienasycone pozytywnie wpływają na obniżenie ciśnienia krwi. Zawartość przeciwutleniaczy zapobiega tworzeniu się wolnych rodników, wzmacniając błony komórkowe, co w efekcie zapobiega procesom starzenia się.

Na zdjęciu oliwy z oliwek

Oliwa jest bogatym źródłem witamin A, D, E, K, co czyni ją bardzo zdrową. Ten drogocenny tłuszcz poprawia trawienie i pomaga pozbyć się z organizmu toksyn. W kosmetyce oliwę z oliwek wykorzystuje się do produkcji mydła, płynów do kąpieli, balsamów do ciała, a nawet do płatków piorących odzież niemowlęcą. Ten tłuszcz jest tak delikatny, że nie podrażnia skóry. Jeśli zależy nam na zdrowym odżywianiu, to koniecznie trzeba wprowadzić do swojego jadłospisu najlepszą oliwę z oliwek extra virgin.