Bez względu na to, czy jest się zwolennikiem nowoczesności w łazience, czy chce się przełamać trendy obowiązujące od lat, czarne baterie umywalkowe mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Posiadają szereg zalet i choć nie są wolne od niedoskonałości, ich rosnąca popularność jest uzasadniona.

Największe zalety czarnych baterii umywalkowych

Nawet, jeśli czarne łazienki mogą być dla nas zaskoczeniem, niemal nigdy nie budzą negatywnych skojarzeń. Przeciwnie, wyglądają estetycznie, stylowo i komfortowo. Kojarzą się więc przede wszystkim z pomieszczeniami luksusowymi. Gdybyśmy zatem mieli podjąć się próby wytłumaczenia, na czym może polegać fenomen czarnej baterii umywalkowej, musielibyśmy zwrócić uwagę właśnie na elitarność tego rozwiązania.

W tym miejscu warto zresztą podkreślić, że czarna bateria umywalkowa wcale nie musi być rozwiązaniem, które sprawdzi się jedynie w pomieszczeniu o ciemnej tonacji. Czarny to jeden z ulubionych kolorów projektantów wnętrz. Jest ceniony wysoko także dlatego, że świetnie komponuje się z dziesiątkami innych odcieni.

Czarna podtynkowa bateria umywalkowa pólka kaskada
Czarna podtynkowa bateria umywalkowa pólka kaskada

Czarną baterię można więc wprowadzić do białej łazienki tworząc dzięki niej i innym elementom wyposażenia swego rodzaju szachownicę. Czerń znakomicie komponuje się jednak także ze złotem i to właśnie o takim połączeniu mówi się dziś jako o dominującym. Co ciekawe, nawet ciemna łazienka z czarną baterią umywalkową, wcale nie musi wywoływać przygnębienia w osobach, które do niej trafią. Wystarczy zdecydować się na ciemne płytki na wysoki połysk i wprowadzić, poza sufitowym, również dodatkowe oświetlenie. Te proste zabiegi aranżacyjne sprawią, że w ciemnej łazience będzie panować przytulna atmosfera.

Nie tylko możliwość wprowadzenia do wnętrza mniej standardowej kolorystyki przyczynia się jednak do tego, że czarna bateria umywalkowa cieszy się dużym powodzeniem. Osoby, które decydują się na jej zakup wspominają także o względach praktycznych. Biała armatura łazienkowa potrafi skutecznie zniechęcać do siebie przede wszystkim dlatego, że często tworzą się na niej nieestetyczne zacieki. Sięgając po modele utrzymane w czerni, nie trzeba obawiać się konieczności nieustannego sprzątania. Owszem, nie ma mowy o tym, aby łazienka nie była czyszczona regularnie, bez obaw można jednak ograniczyć się do porządków robionych raz w tygodniu. Czarne baterie umywalkowe zwykle nie wymagają przy tym silnych detergentów. Większość śladów użytkowania można usunąć korzystając z gąbki albo ściereczki z mikrofibrą i płynu do mycia naczyń.

Czarna podtynkowa bateria umywalkowa fala
Czarna podtynkowa bateria umywalkowa fala

Czarna bateria umywalkowa – na co zwracać uwagę?

Jeśli czarna bateria umywalkowa ma kontrastować z białymi płytkami albo z innymi elementami armatury wykonanymi z dodatkiem złota, należy pamiętać o tym, że będzie rzucać się w oczy. Mamy do czynienia z dość intensywnym kolorem, spojrzenia gości i domowników będą więc z pewnością kierować się przede wszystkim ku umywalce bez względu na to, czy będzie ona matowa, czy połyskliwa. Zdecydowana większość kupujących uznaje to za jeden z największych atutów czarnej armatury łazienkowej. Taki stan rzeczy musi jednak wpływać na decyzje zakupowe. Przestrzega się, przede wszystkim, przed zakupem umywalek niskiej jakości. Jest bardziej niż prawdopodobne, że niedostatki w tym zakresie szybko zostaną ujawnione, a specyfika czerni sprawi, że wymiana armatury stanie się jedynym rozwiązaniem problemu.

Stawiając na czerń w łazience należy pamiętać też o tym, że używanie zbyt silnych detergentów podczas spotkania szybko przyniesie niepożądane efekty. Przed zakupem dobrze więc upewnić się, jak sprzątać, aby nie porysować czarnej powierzchni albo nie zetrzeć farby. Nawet drobny błąd pielęgnacyjny może zostać szybko obnażony.

Czarna podtynkowa bateria umywalkowa pólka kaskada
Czarna dwuczęściowa bateria umywalkowa nablatowa

Nie wolno też zapominać o tym, że nawet najpiękniejsza umywalka łazienkowa nie zda się na wiele, jeśli nie będzie zachwycać nas swoją funkcjonalnością. Warto o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy aranżowana przez nas łazienka jest niewielkim pomieszczeniem. Bateria umywalkowa nie powinna być ani zbyt wysoka, ani przesadnie niska. Dobrze jest też pamiętać, że jej umiejscowienie musi być zaplanowane w taki sposób, aby wszyscy domownicy mogli z niej korzystać z łatwością.