Markiza jest nadal mało popularna w Polsce. Jednak coraz częściej można ją zobaczyć na balkonach, tarasach lub domach. Ludzie przekonują się do tej formy osłon. W tym artykule przybliżymy kwestie związane z markizami tarasowymi.

Komfort termiczny

Dla wielu właścicieli domów i mieszkań, komfort termiczny jest niezwykle ważny. Nie wahają się przeznaczyć większej ilości pieniędzy, aby poczuć się komfortowo nawet w upalne dni. Prawie każdy uwielbia słońce, ale jego nadmiar nie jest przyjemny i zdrowy. Dlatego na południu Europy markizy są od dawna wykorzystywane. Pozwalają na normalne funkcjonowanie.

Właściwości markizy tarasowej

Pozwala kontrolować dopływ naturalnego światła. Nawet w upalne dni temperatura we wnętrzu jest komfortowa. Markizę możemy zamontować w różnych miejscach. Doskonale sprawdzą się w ogródku restauracyjnym, sklepiku, w oknie, na balkonie i tarasie, a także w ogrodzie. Dlatego zwróćmy uwagę na to, aby wybrać właściwy model i wielkość.

Powinniśmy odpowiednio dopasować długości ramion markizy do wielkości tarasu. Możemy znaleźć rozmaite wysięgi markiz, do kilku metrów. Szerokość markizy może liczyć nawet kilkanaście metrów. Możemy swobodnie ustawić kąt pochylenia tkaniny w stosunku do podłoża. Może liczyć od kilkunastu do kilkudziesięciu stopni. Dzięki temu możemy kontrolować dopływ słońca. Dłuższa falbana markizy również częściowo spełnia tę funkcję.

Mechanizm markizy

kobieta na balkonieKlasyczne markizy wyposażone są w ręczny mechanizm. Wyposażone są w ręczne korby. Ostatnio pojawiły się markizy z automatycznym napędem na pilota. Jeśli chcemy je skutecznie chronić przed złymi warunkami pogodowymi,  dołączmy do nich odpowiedni czujnik. Wtedy markiza automatycznie się zamknie.

Jeśli chcemy skutecznie chronić markizę przed zabrudzeniem, możemy wybrać w tzw. pełnej kasecie lub półkasecie. Dzięki temu możemy ją użytkować przez wiele lat, bez konieczności zmiany poszycia. Jeżeli markiza jest zamknięta, znajduje się wewnątrz kasety. Dlatego jest odporna na kurz, czynniki atmosferyczne i różne zabrudzenia.

Markiza balkonowa

Jak sama nazwa wskazuje, montuje się ją na balkonach. Występuje w dwóch formach: z ramionami z albo bez sprężyn. Wersja bez sprężyn montowana jest do poręczy. Z kolei ze sprężynami mocowana jest do ściany. Bez względu na to, jaki typ markizy wybierzemy, doskonale zacieni balkon. Obniży też temperaturę we wnętrzu. Od markiz tarasowych różnią się wygodną obsługą i ograniczonymi gabarytami. Będziemy mieć większy problem ze znalezieniem większej markizy.

Kluczowe wskazówki

Musimy dokładnie zmierzyć wymiary. Uwzględnijmy kąty nachylenia i wymagania konstrukcyjne. Markizy tarasowe https://www.knall.com.pl/c173,Markizy-tarasowe możemy podzielić na kasetowe, półkasetowe i bez kaset. Wersje kasetowe są najdroższe. Jednocześnie są najbardziej wytrzymałe, dlatego będą nam służyć bez problemu całe lata. Zwróćmy też uwagę na rodzaj użytego materiału. Markiza powinna być wykonana z mocnego, trwałego i odpowiednio impregnowanego materiału. Najlepiej, aby poszycie było wykonane z gęsto-tkanego poliakrylu barwionego w odpowiedniej masie. Dzięki właściwej impregnacji możemy ochronić markizę przed pleśnią i butwieniem, a także przywieraniem kurzu.