Markizy wspaniale się sprawdzą na balkonie i tarasie. Jeżeli nie możemy spokojnie odpoczywać przez deszcz lub słońce, koniecznie zdecydujmy się na markizę.

Przy właściwie wybranych markizach, możemy wreszcie zapomnieć o brzydkiej pogodzie. Możemy korzystać bez ograniczeń z dopływu świeżego powietrza. Jeszcze jakiś czas temu, markizy utożsamiano raczej z letnimi ogródkami i sklepikami. Jednak od kilkunastu lat cieszą się rosnącą popularnością w domach i mieszkaniach. Wspaniale chronią przed deszczem i słońcem. Są również oryginalnym elementem dekoracyjnym.

Typy markiz

Do najpopularniejszych typów markiz możemy zaliczyć:

  • balkonowe,
  • tarasowe,
  • koszowe.

Od pewnego czasu możemy też kupić markizę z dwustopniowym kątem nachylenia. Jest to bardzo innowacyjny produkt. Cechuje się oryginalną konstrukcją. Dlatego wspaniale chroni przed nisko wchodzącym i zachodzącym słońcem. Jednocześnie nie koliduje z drzwiami i okiennicami.

Sposób zwijania markiz jest różny. Możemy wybrać markizy chowane zupełnie w pełnej kasecie albo częściowo chowane do półkasety (zabudowanej jedynie na górze). Możemy zdecydować się na markizy, które po zwinięciu są odsłonięte.

Tkaniny na markizy

Przede wszystkim muszą być trwałe i szczelne. Możemy też zwrócić uwagę na kolor. Jeśli wybierzemy markizę dobrej jakości, nie wyblaknie. Tkanina musi być odporna na płowienie i rozdarcie. Powinna być też odporna na siłę wiatru i zanieczyszczenia. Powinna również odbijać promieniowanie UV. Pozwala kontrolować dopływ naturalnego światła. Dobra markiza wykonana jest z impregnowanego materiału, ze specjalną warstwą ochronną. Niektóre markizy (zobacz więcej), przede wszystkim kloszowe nie są uszyte z tkaniny, ale z tworzywa sztucznego.

Sposób rozwijania markizy

Markizę okienną można łatwo rozwijać i zwijać, korzystając z taśmy, ręcznej korby albo elektrycznego silniczka. Jeśli chodzi o to ostatnie rozwiązanie, może być uruchamiane za pomocą pilota lub klawiszy. Jeżeli zdecydowaliśmy się na markizę sterowaną ręcznie, zwracajmy uwagę na warunki atmosferyczne. W przypadku ulewnego deszczu lub burzy, koniecznie zwińmy markizę, aby się nie uszkodziła. Jeżeli zdecydowaliśmy się na markizę sterowaną elektrycznie, możemy ją wyposażyć w specjalny czujnik pogodowy. Wtedy w przypadku ulewy lub burzy, zwinie się automatycznie. Jeśli pojawi się słońce, sama się rozłoży.

businesswoman

Gwarancja

Najczęściej możemy znaleźć markizy okienne z dwuletnią gwarancją. Niektórzy producenci oferują nawet siedmioletnią gwarancję. Obejmuje ona przede wszystkim mechanizmy. Jeśli coś może się zepsuć, to zazwyczaj psuje się już w pierwszym roku użytkowania. Oczywiście im więcej automatyki, tym większe ryzyko, że coś się zepsuje. Jednak nie wpadajmy w panikę. Właściwie zamontowana markiza może wytrzymać nawet 20 lat.

Sposób konserwacji

Najlepiej w ogóle nie dopuszczać do ich zabrudzenia. Czasami jednak nie jest to możliwe. W szczególnych przypadkach wyczyśćmy ją delikatnymi płynami myjącymi. Unikajmy detergentów, które mogą wybielić materiał. W zimie zadbajmy o właściwą ochronę markizy przed niskimi temperaturami i deszczem. Najlepiej zakryć ją szczelną folią albo nałożyć specjalny, nieprzemakalny worek. Pamiętajmy o osłonięciu mechanizmu.