Karty graficzne podobnie jak inne podzespoły komputerowe są stale udoskonalane i w związku z tym w sprzedaży pojawiają się coraz to nowsze i bardziej „wypasione” modele. Niedawno z dość dużym przytupem na rynku pojawiły się nowe modele kart graficznych dwóch firm takich jak Nvidia i AMD. Te dwie firmy rywalizując między sobą starają się sprostać oczekiwaniom użytkowników i graczy komputerowych, którzy mają coraz to większe wymagania od zaufanych producentów. W dniu premiery producenci wprowadzili na rynek swoje modele o wysokiej wartości cenowej przez co dla niektórych konsumentów były nieosiągalne, jednak z upływem czasu w sprzedaży pojawiły się również modele kart fart graficznych w bardziej przystępnych cenach, które wywołały większe zainteresowanie wśród kupujących.

Przed dokonaniem jednak zakupu, u którejkolwiek z konkurencyjnych z firm warto się przyjrzeć co oferuję i co na tym zyskam jako konsument. Nvidia w najnowszym wydaniu postawiła na model GeForce RTX 3080 – to karta graficzna, która zdecydowanie wygrywa ze swoimi poprzednikami zarówno RTX 2080 jak i RTX 2080Ti pod kątem wydajności, obejmuję przewagę nad nimi o ponad 50% posiadanej przez nich wydajności systemowej. RTX 3080 jest dodatkowo przedstawicielem jednej z debiutanckich nowinek technicznych jaką jest uzyskiwanie fotorealistycznych epizodów trójwymiarowych zwane ray tracing, który wpływa niesamowicie na jakość gier komputerowych tworząc niepowtarzalne efekty obrazowe jak np. odbicie lustrzane.

front karty graficznej

Zwolennicy wysokiej rozdzielczości ekranów po zapoznaniu się z najnowszą ofertą Nvidii odpowiedzieli z wielkim uznaniem dla najnowszych modeli kart graficznych. Nie można jednak nie wspomnieć o ofercie od AMD która wystawiając model Radeon RX 6800 XT nie może narzekać na efekty w sprzedaży. Niemniej jednak skrupulatnie oceniając konkurencję Nviidi należy przyznać, że Radeon jest niewiele ale jednak wolniejszy od GeForce RTX 3080. Z tego też względu pomimo małych różnic systemowych w kartach graficznych, przeważającym czynnikiem, który przeważy w tym przypadku o szali zwycięstwa będzie z pewnością cena tych modeli.

Zestawiając ze sobą kolejne przykłady rywalizujących modeli jak RTX 3070 oraz RX 6800 można zauważyć, że obie karty graficzne kształtują się na naprawdę dobrych miejscach. RTX 3070 cechuje się płynnym działaniem co cenią sobie niezwykle gracze używających rozdzielczości 1440p, zaskakującą wydajnością, którą można porównywać do czyli GeForce RTX 2080 Ti. Bez trudu radzi sobie również z efektami ray racingu wystarczy jedynie do tego instalacja DLSS aby móc cieszyć się w pełni wszystkimi udoskonaleniami jakie oferuje. Jeśli chodzi o RX 6800 można z pewnością zauważyć, że o włos przewyższa swojego rywala co można dostrzec zwłaszcza jeśli chodzi o szybkość działania, jednakże jest to widoczne gdy nie ma uruchomionej funkcji ray racingu bowiem włączając ją AMD jest zdecydowanie wolniejszy. Ponadto oba modele GPU klasyfikują się naprawdę wysoko i równie mocno cenią sobie je konsumenci którzy mieli okazje skorzystać dotychczas z nich.

geforce gtx 1070

Jak widać producenci obu firm zarówno GeForce RTX jak i AMD wkładają stale szereg starań i udoskonaleń aby karty graficzne sprostały oczekiwaniom graczy komputerów, którzy mają coraz to większe wymagania jeśli chodzi o szybkość działania systemu jak i wydajność a także dodatkowe efekty, które są niezbędne aby móc w pełni być zadowolonym z profesjonalnego grania komputerowego. Ciężko jest ocenić i wypromować jedną z tych firm bowiem obie produkują profesjonalne karty graficzne, których niejeden konsument by się nie powstydził. Ocena należy do każdej z indywidualnych jednostek zwłaszcza jeśli miały okazję wypróbować któregoś z modeli.

Praktykując z pewnością będzie można dostrzec większe zalety w poszczególnym typie GPU, którego będzie bardziej preferował. Duży wpływ z pewnością będzie miała również cena kart graficznych, która może przełożyć szale zwycięstwa na Nvidii bądź AMD.

Więcej podobnych wpisów znajdziesz na www.optima-md.com.