Posiadanie własnego domu jest marzeniem wielu z nas. Kiedy udało się zrealizować ten cel, można cieszyć się z posiadania własnego kąta na ziemi. Wiele osób decyduje się na budowę domu z poddaszem, gdyż daje to dodatkowe miejsce do życia. Niestety, w wielu przypadkach poddasze mocno się nagrzewa przez co urządzenie dodatkowe pokoju w tym miejscu bywa bardzo trudne. W jaki sposób można ochronić poddasze przed nagrzaniem?

Kiedy poddasze się nagrzewa?

Sytuacje kiedy na poddaszu temperatura osiąga bardzo dużą wartość mają miejsce najczęściej latem. Wtedy temperatura na zewnątrz bywa bardzo wysoka, a słońce świeci przez dłuższą część dnia. Kiedy podczas danego roku lato jest bardzo ciepło, wewnątrz budynku temperatura również będzie wysoka.

Niestety, wysoka temperatura na poddaszu może również doskwierać późną wiosną oraz wczesną jesienią, kiedy temperatura otoczenia osiąga nadal wysoką wartość. W ten sposób, życie w takim pomieszczeniu może być bardzo uciążliwe. Warto wiedzieć w jaki sposób uchronić się przed nadmiernym nagrzaniem.

Jak uchronić się przed nadmiernym nagrzaniem poddasza?

Kiedy na poddaszu są zamontowane okna znajdują się one pod pewnym kątem. W ciągu dnia, dochodzi do sytuacji kiedy promienie słoneczne padają na nie pod kątem prostym. W takich sytuacjach, temperatura może osiągać bardzo wysokie wartości. Jedną z pierwszych i najprostszych metod na skuteczne obniżenie temperatury na poddaszu jest użycie osłon zewnętrznych. Najpopularniejszym rozwiązaniem są rolety zewnętrzne, których cena może być jednak wysoka. Patrząc jednak na środki natychmiastowe, jest to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań.

Będąc jeszcze przy temacie osłon zewnętrznych, warto zastanowić się nad ich montażem na wczesnym etapie budowy domu. W takim momencie istnieje jeszcze bardzo wiele możliwości co do zmiany koncepcji czy nawet projektu.

pokój dzienny na poddaszu

Innym sposobem ochłodzenia poddasza może być poprawienie termoizolacji budynku. Jest to jednak praca domowa, która musi być odrobiona na wczesnym etapie projektowania, aby uchronić się przed sytuacjami kiedy trzeba kuć zabudowy w celu wymiany pewnych elementów.

Osoby, które posiadają większą ilość pieniędzy mogą zastanowić się nad klimatyzacją. Trzeba jednak wiedzieć, że będzie ona musiała pracować na pełnych obrotach, co może wiele kosztować.

Podsumowując, wysokie temperatury na poddaszu bywają bardzo uciążliwe. Z tego powodu, warto zainteresować się możliwościami ograniczenia temperatury na wszelakie sposoby. Najprostszą lecz ciągle skuteczną metodą jest zainstalowanie przesłon zewnętrznych. W ten sposób, rolety zewnętrzne odbijają docierające promienie słoneczne sprawiając, że temperatura wewnątrz jest znacznie niższa. Ponadto, warto zainteresować się tematyką termoizolacji budynku jeszcze przed wbiciem łopaty w ziemię. W ten sposób, przemyślan i dobrze zaplanowany projekt będzie idealnym rozwiązaniem. W razie wątpliwości warto przedyskutować temat ze specjalistą budownictwa, który pomoże wybrać najlepsze rozwiązania w danej sytuacji.

W zakresie ochrony poddasza przed nagrzaniem zachęcamy również do przeczytania tego artykułu na blogu Knall, w którym wyjaśnione są dodatkowe kwestie, z uwzględnieniem zastosowania konkretnych rolet tj. marki Fakro i Velux.