Współcześnie coraz większa liczba konsumentów decyduje się na wybór ogniw fotowoltaicznych. Na czym polega ich fenomen i czy inwestycja w panele słoneczne jest opłacalna?

Czym są ogniwa fotowoltaiczne?

Pierwsza bateria słoneczna, podobna do współczesnej, została wyprodukowana w 1908 roku, 3 lata po opublikowaniu artykułu o efekcie fotoelektrycznym, za który Einstein otrzymał nagrodę Nobla. W 1954 roku stworzono pierwsze krzemowe ogniwo fotowoltaiczne. W 1970 roku wprowadzono tańszą wersję krzemowego ogniwa słonecznego, co zapoczątkowało komercjalizację ogniw słonecznych. Od wczesnych lat 2000 naukowcy koncentrowali się na sposobach zwiększenia wydajności i wygody paneli słonecznych. W rezultacie technologia stała się bardziej dostępna dla wszystkich.

Ile płacisz za prąd?

Średnia cena energii elektrycznej w Polsce rośnie z roku na rok. Jeśli ty i twoja rodzina używacie dużo światła, klimatyzacji i / lub ogrzewania oraz wielu elektronicznych gadżetów, rachunek ten może szybko stać się obciążeniem dla twojego budżetu. Jeśli twój dom jest zasilany energią słoneczną, oznacza to, że na dachu znajduje się niewielka elektrownia, a te rodziny, które mają wyższe koszty energii elektrycznej, są tymi, które oszczędzają najwięcej pieniędzy.

Na każdy metr kwadratowy ogniw słonecznych zużywa się około 600 kWh energii, co wystarcza do oświetlenia 1000 60 W żarówek na dziesięć godzin. Przeciętny system zasilania wykorzystuje około dwóch lub trzech paneli, z których każdy ma powierzchnię około 2 m2. Po zainstalowaniu w dogodnym miejscu panel słoneczny może wytwarzać do 200 kWh na metr kwadratowy energii elektrycznej rocznie. Dlatego, choć sama inwestycja jest niezwykle opłacalna, to musisz mieć świadomość, że energia zużywana w procesie produkcji panelu jest kompensowana dopiero po kilku latach eksploatacji.

Czy warto?

Ostatecznie wszystko sprowadza się do tego, ile pieniędzy jesteś gotów wydać na swoją początkową inwestycję. W przypadku każdego produktu im droższy i bardziej złożony SES, tym większe oszczędności w dłuższej perspektywie. Na szczęście koszt paneli słonecznych stale spada, a media wciąż rosną. Wynika to z faktu, że transfer usług dostarczania energii elektrycznej w wielu obszarach jest znacznie przestarzały, co wymaga stałej konserwacji i ulepszeń, co doprowadzi do tego, że koszty energii elektrycznej pozostaną wysokie przez długi czas.

Osoby coś robią przy panelu słonecznym

W końcu wybór między słońcem ma więcej praktycznych korzyści niż oszczędzanie pieniędzy. Wybór sprowadza się zasadniczo do tego, czy w twoim interesie krótkoterminowym leży zainwestowanie dużej ilości pieniędzy w panel słoneczny, czy nie. Średni czas „życia” dobrej jakości ogniw słonecznych wynosi dziś około 25 lat. Tym samym okazuje się, że stacje o minimalnej mocy spłacają się 2 razy, średnio – 3 razy, a maksymalnie – prawie 5 razy.

Niebagatelną zaletą ogniw jest też fakt, że energia wytwarzana za ich pośrednictwem jest ekologiczna i nie powoduje zanieczyszczenia środowiska, jednakowo w sensie globalnym, jak też w rozumieniu naszego najbliższego otoczenia.