Kiedy twoja firma zaczyna się rozwijać, szybko zdajesz sobie sprawę, że jedna osoba nie jest w stanie utrzymać wszystkich aspektów w zakresie księgowości. W takim przypadku należy rozważyć zatrudnienie własnej księgowej lub podpisanie umowy z biurem rachunkowym.

Księgowość wewnętrzna

Księgowy zajmuje się bilansami i przygotowuje dokumenty finansowe, takie jak zestawienia zysków i strat, bilanse i inne. Dokonują audytów ksiąg rachunkowych, sporządzają raporty do celów podatkowych, przedstawiają informacje finansowe. Każda firma wybiera dwa różne rodzaje usług księgowych w zależności od wymagań. Może zatrudnić wewnętrzny zespół księgowy lub zlecić prowadzenie księgowości stronie trzeciej. Księgowość wewnętrzna ma swoje zalety i wady. Przede wszystkim jest dostępna na co dzień i możemy się do niej zwrócić z każdym problemem. Dodatkowo pracuje jedynie na dokumentach danej firmy, co oznacza, że doskonale zna nasze problemy. Niestety taka księgowość jest bardzo kosztowna, ponieważ będzie wymagała oddzielnej powierzchni biurowej, środków na pensje i szkolenie itp. Największą wadą zatrudnienia księgowej jest jednak niedopasowanie do potrzeb firmy. Wiele podmiotów gospodarczych jest już na tyle rozwiniętych, że nie są w stanie samodzielnie prowadzić usług księgowych, a jednocześnie nie mają aż tak rozwiniętej działalności, aby wykorzystywać w pełni możliwości, jakie stwarza własna księgowość.

Księgowość zewnętrzna

Biuro rachunkowe jest rozwiązaniem dla małych i średnich firm. Takie rozwiązanie jest znacznie tańsze. Nie ma potrzeby płacenia pensji księgowemu, organizowania miejsca pracy, ani zapewniania żadnych szkoleń. Biura rachunkowe obsługują wiele firm, dzięki czemu są biegli w swojej pracy i na bieżąco z różnymi wydarzeniami w dziedzinie prawa podatkowego. Nie musisz się martwić o wykształcenie księgowego i jego znajomość najnowszych przepisów. Wadą jest mała kontrola nad działem księgowości.

dokumenty księgowe na biurku

Kiedy wybrać biuro rachunkowe?

Biuro rachunkowe jest idealnym wyborem dla tych firm, które wyszły ponad poziom samo zatrudnienia lub dopiero rozpoczynają swoją działalność. W wielu przypadkach to też optymalne rozwiązanie w przypadku małych i średnich firm, zwłaszcza tych, które nie zatrudniają wielu pracowników. Oprócz tego biuro warto wynająć, gdy nie prowadzimy skomplikowanych rozliczeń finansowych. Na przykład nie musimy rozliczać floty pojazdów firmowych, nie posiadamy rozlicznych nieruchomości o przeróżnym znaczeniu, nie zatrudniamy pracowników za granicą w sensie wahadłowym. W takim przypadku koszt usług biura rachunkowego kosztować będzie od kilkuset złotych wzwyż. Tymczasem zatrudnienie księgowej na etacie wiążę się na starcie z wydatkiem kilku tysięcy złotych, jeśli doliczyć do tego koszty związane z dostosowaniem stanowiska pracy, zakupem sprzętu komputerowego i opłacenia szkoleń zawodowych, to suma wydatków może nie być adekwatna do korzyści, jakie wynikają z własnej księgowości. Warto mieć też świadomość, że czy to biuro rachunkowe, czy własna księgowa – poziom umiejętności jest tutaj zazwyczaj na tym samym poziomie.

Jeśli szukasz biura rachunkowego koniecznie zapoznaj się z ofertą firmy Tax-Bonus z Dąbrowy Górniczej, która posiada bogate doświadczenie w rozliczaniu firm ze śląska, również firm z udziałem kapitału zagranicznego.